Knižná výzva 2018 / The Charming Life

Všetky moje spriaznené knihomoľské duše (a aj tie, ktoré by sa nimi chceli stať), táto knižná výzva je pre vás! Bolo jedno z vašich novoročných predsavzatí „viac čítať“? Chcete si nakúpiť nové knihy, prípadne prečítať tie, ktoré vám zatiaľ len ležia doma na poličkách a zbierajú prach? Ste už unavené z čítania toho istého žánru, prípadne toho istého autora stále dokola? Niekoľkoslovné knižné odporúčania z časopisov vám nič nehovoria, prípadne ste sa na nich už niekoľkokrát popálili a skončili tak s knihou, ktorá pre vás vôbec nebola tá pravá? Chceli by ste opäť objaviť čaro knižníc, ale neviete sa v tom veľkom výbere zorientovať? Tak čítajte ďalej, táto knižná výzva by pre vás mohla byť tým správnym riešením.

Kníhkupectvá (či už tie online alebo kamenné) a knižnice občas môžu byť trochu mätúcimi miestami. Kníh je príliš veľa, výber obrovský, kategórií je viac, než si dokážeme zapamätať a personál nie vždy býva celkom ochotný a informovaný (česť výnimkám). Koľkokrát sa vám už stalo, že ste vošli do kníhkupectva so zámerom vybrať si novú knihu, ale odchádzali ste s prázdnymi rukami? Jednoducho preto, že ste si z tej masívnej ponuky nevedeli vybrať?

Mne sa to naposledy stalo v pondelok. Chcela som si ako oneskorený vianočný darček kúpiť nejaké dobré knihy, ktoré by mi spríjemnili čas na materskej. Narazila som však na svoj obvyklý problém – zaujalo ma tam zhruba dvadsať rôznych kníh, a ja som sa nevedela rozhodnúť, ktoré z nich si zaslúžili tú výsadu odísť so mnou domov 🙂 A tak je táto knižná výzva určená nielen vám, ale aj mne. Aby som si rozšírila svoje čitateľské obzory, aby som objavila nové skvelé knihy, ktoré by som si chcela nasťahovať do svojich poličiek a aby som už nabudúce presne vedela, s ktorými knihami chcem z kníhkupectva odísť.

A tak bez ďalších zbytočných rečí, toto sú kategórie, ktoré som do tohtoročnej knižnej výzvy vybrala:

 1. Január: Kniha, ktorá mi pomôže dosiahnuť moje ciele.
 2. Február: Kniha, na základe ktorej bude tento rok do kín uvedený film.
 3. Marec: Kniha o knihách a čítaní.
 4. Apríl: Kniha so silnou ženskou postavou.
 5. Máj: Kniha, ktorá ma urobí múdrejšou.
 6. Jún: Kniha, ktorú môžem prečítať za deň.
 7. Júl: Kniha, ktorá má viac ako 500 strán.
 8. August: Prvá kniha zo skvelej série.
 9. September: Kniha s krásnou obálkou.
 10. Október: Klasika, ktorú si chcem už dlho prečítať.
 11. November: Kniha založená na historických udalostiach / postavách.
 12. December: Kniha, ktorá vyhrala významnú cenu (Nobelova cena, Pullitzerova cena).

Čo poviete? Je to zoznam, do ktorého by ste sa vedeli začítať? Ak áno, budem veľmi rada, keď sa ku mne pridáte a budeme spolu objavovať nové literárne klenoty.

Tu je niekoľko tipov, ako z tejto knižnej výzvy vyťažiť maximum:

1. Vyberte si svoje knihy.

Môže to znieť samozrejme, ale najdôležitejšie je, aby ste si vybrali knihy, ktoré si naozaj chcete prečítať. Tie, ktoré vás najviac lákajú, ktoré sa vám zdajú najzaujímavejšie. A ak náhodou na prvýkrát šliapnete vedľa, neváhajte tú nesprávnu knihu po niekoľkých kapitolách odložiť a vybrať si inú. Čítanie by vám v prvom rade malo prinášať radosť a obohatenie, a nie všetky knihy majú schopnosť vám toto poskytnúť. Už nie sme v škole a nemusíme v pote a slzách dočítať každú jednu predpísanú knihu (pozerám na teba, Kafkov Proces). Teraz sme pánmi svojho čítania len a len my sami a podľa toho by náš knižný výber mal aj vyzerať.

Aby som vám v tom výbere trošku pomohla, každý mesiac vám prinesiem zopár svojich tipov na najlepšie knihy v každej kategórii. Mojim cieľom je zdieľať s vami (podľa mňa) skvelé knihy, ktoré stoja za vašu pozornosť, ktoré by mohli obohatiť váš čitateľský život a ktoré vás budú baviť a inšpirovať. Ale nemusíte sa samozrejme obmedzovať len na moje odporúčania. Budem veľmi rada, keď sa so mnou a s ostatnými čitateľkami podelíte o svoje vlastné nápady na najlepšie knihy v každej kategórii.

2. Urobte si na čítanie čas.

Ak ste jedna z tých večne zaneprázdnených žien, ktoré neustále tvrdia, že „na čítanie jednoducho nemajú čas“, mám pre vás prevratnú novinku :). Čas na čítanie budete mať vtedy, keď si ho samy urobíte.

Môžete čítať pri svojej raňajšej káve. Môžete počúvať audioknihy počas prípravy večere. Môžete si prečítať zopár kapitol večer pred spaním. Alebo môžete prestať pozerať hlúposti v televízii, prípadne obetovať 30 minút bezmyšlienkovitého scrollovania Facebookom alebo Instagramom. Tých možností je v skutočnosti naozaj veľa a ja sa im všetkým budem venovať v jednom z budúcich článkov. Podstatou veci však je, že čas na čítanie si dokážete urobiť samy, keď naozaj budete chcieť. Nikto iný vám ho totiž na zlatom podnose nepodaruje.

3. Nájdite si svoj spôsob, ako si o prečítaných knihách viesť záznamy.

Môže to byť úplne jednoduchý zoznam vo vašom diári alebo v Evernote (názov knihy, meno autora, dátumy začatia a skončenia čítania). Alebo si môžete založiť svoju vlastnú verziu čitateľského denníka – na papieri alebo v počítači – so svojimi vlastnými poznámkami a postrehmi, prípadne s najlepšími citátmi z knihy. Môžete svoje prečítané knihy zdieľať na Instagrame (s hashtagom #CLkniznavyzva). Môžete si založiť účet na Goodreads. Alebo si prečítané knihy môžete len jednoducho zapisovať do obyčajnej poznámky v mobile.

Ten spôsob nie je až taký podstatný. Dôležitejší je fakt, že si o svojich čitateľských dobrodružstvách budete viesť presný zoznam. Vidieť, ako vám v ňom pribúdajú ďalšie a ďalšie knihy, bude ohromne motivujúce a povzbudzujúce. A navyše tak budete mať na konci roka 2018 krásny záznam o svojich čitateľských úspechoch.

4. Nevzdajte to.

Toto je pravdepodobne ten najdôležitejší tip zo všetkých. Nevzdávajte sa svojho čitateľského života v prospech iných vecí. Ak je pre vás čítanie naozaj dôležité, ak knihy skutočne milujete, urobte si na ne čas každý jeden deň. Aj keby to malo byť len 10 minút čítania v posteli predtým, ako vás večer premôže únava z náročného dňa. Knihy v sebe nesú tak veľa bohatstva, inšpirácie a čarovných momentov, že stojí za to urobiť si na ne čas a priestor, nech už je život akokoľvek hektický.

Knižná výzva 2018 / The Charming LifeTak čo poviete – pridáte sa tento rok ku mne v rozširovaní našich čitateľských obzorov? Uložte si zoznam kategórií, stiahnite si tento obrázok a ak chcete, použite ho na svojom blogu alebo instagrame. Nezabudnite na hashtag #CLkniznavyzva, a tešte sa na prvú várku knižných tipov k našej prvej téme: Knihy, ktoré mi pomôžu dosiahnuť moje ciele.

Príjemné čítanie!

2 komentáre

Write A Comment