31 pred 32

Milujem stanovovať si ciele. Vždy som bola ambiciózna, vždy som mala méty, ktoré som chcela dosahovať a na ktorých som tvrdo pracovala. No väčšinou sa týkali len mojich študijných výsledkov, prípadne pracovných ambícií. V mimoškolskom a mimopracovnom svete som si z neznámych príčin ciele nestanovovala. Keď som však nedávno premýšľala o stanovovaní si a dosahovaní cieľov všeobecne, uvedomila som si, akú veľkú chybu robím.

Ciele si môžeme stanovovať v akejkoľvek oblasti len chceme – či už ide o naše pracovné ambície, zdravie, rodinný život či hobby a voľný čas. V každej z týchto oblastí si môžeme klásť menšie či väčšie výzvy. Preto som sa rozhodla si takto pred koncom roka zaexperimentovať a nechala som sa inšpirovať Elsie z blogu A beautiful mess. Vytvorila som si zoznam 31 vecí, ktoré by som chcela urobiť a stihnúť do mojich 32. narodenín. Na prvý pohľad je to zoznam naozaj dlhý a pomerne ambiciózny, ale na jeho splnenie mám takmer 6 mesiacov. A tak verím, že sa mi z neho podarí odškrtať čo najviac položiek.

A zároveň by ma zaujímalo – aký najväčší cieľ by ste si do svojich nasledujúcich narodenín chceli splniť vy?

Mojich 31 pred 32:

1. Zariadiť bábätku priestor v byte.

Toto bude v našom dvojizbáku trošku výzva, ale verím, že s dobrou dávkou plánovania, upratovania a debordelizovania sa to podarí k všeobecnej spokojnosti (a nebudem musieť z bytu vysťahovať manžela 😉 ).

2. Porodiť toto bábätko 🙂

Len tak mimochodom 😀

3. Prerobiť si pracovný kútik v obývačke.

Chcem ho konečne upratať, vytriediť nepotrebné veci , prehľadne zorganizovať tie, čo zostanú; a urobiť z neho ešte príjemnejší a inšpiratívnejší priestor pre moju kreativitu.

4. Vytvoriť si fungujúcu písaciu a blogovaciu rutinu. 

Písať každý deň, aspoň pár minút, aj cez sviatky, dovolenky a víkendy. Tak, aby sa písanie stalo súčasťou môjho každodenného života bez toho, aby som sa do toho musela motivovať, nútiť, alebo premýšľať, kedy si na to konečne nájdem čas.

5. Vytvoriť si zoznam 20 kníh o osobnom rozvoji a aj ich všetky prečítať.

Pri pohľade na moje poličky prehýbajúce sa pod váhou mojich kníh, výber nebude ťažký. Kľúčové bude urobiť si na ne čas v mojom dennom programe.

6. Uštrikovať bábätku deku do kočíka a postieľky.

Priznám sa, pôvodne som si myslela, že sa v tehotenstve sama vrhnem na výrobu všetkých tých chutných baby vecičiek. A potom som zabrúsila na Sashe a uvedomila som si, že množstvo šikovných žien na Slovensku vyrába nádherné kúsky, na ktoré by som ja nemala ani čas, ani trpezlivosť a pravdepodobne ani talent. Tak prečo ich nepodporiť? (Môj nákupný zoznam by vedel rozprávať!)

Zároveň by som však svojmu bábätku chcela vyrobiť aspoň niečo, čo by preň bolo nielen užitočnou vecou, ale raz možno aj spomienkou. A keďže štrikovanie ma zo všetkých ručných prác vždy bavilo najviac, je rozhodnuté – upletiem drobcovi deku. Len dúfam, že to do pôrodu stíham, aby ju náhodou nakoniec nedostal až k svojim prvým narodeninám 😀

7. Dať dokopy svadobný fotoalbum.

O tomto už ste počuli, ale musím sa priznať, že moje hľadanie toho správneho albumu bolo zatiaľ neúspešné. Najvyšší čas na pokus číslo 2!

8. Vybrať a kúpiť veľký obraz nad pohovku do obývačky.

Nad týmto premýšľam už viac než dva roky. Stena nad našou pohovkou je smutne prázdna a pýta si jeden veľký, krásny a inšpiratívny obraz. Keďže by však malo ísť svojím spôsobom o dominantu celej miestnosti, stále sa neviem odhodlať vybrať ten JEDEN obraz. Na Sashe už mám celkom slušný wishlist možných kandidátov, už to chce len konečne sa rozhodnúť a vybrať si ten najkrajší.

9. Nájsť si nové kreatívne hobby, pri ktorom si budem môcť čistiť hlavu.

Popravde, nové hobby pri svojom momentálne nabitom programe potrebujem asi ako dieru v hlave 😀 Ale zároveň mi v poslednej dobe chýba aktivita, ktorá by bola len moja, ktorú by som robila len pre vlastné potešenie a pri ktorej by som necítila potrebu zdieľať ju s inými. Čo by ste mi odporučili?

10. Vybrať si jednu kuchársku knihu a odskúšať z nej všetky recepty. 

A všetko si to zdokumentovať na fotkách, možno aj na Instagrame.

11. Upratať si svoj archív časopisov a urobiť z neho prehľadný zdroj inšpirácie.

Toto by pravdepodobne urobilo najväčšiu radosť môjmu mužovi, ktorý sa ešte stále neprestáva čudovať nad tým, kde sa u nás berú stále nové a nové časopisy 😀 Ja si však nemôžem pomôcť – vždy som bola časopisová maniačka. Magazíny mi prinášajú inšpiráciu a motiváciu skúšať nové veci, a zároveň je ich čítanie pre mňa dokonalým oddychom. Uznávam však, že už sa mi to trošku vymyká z rúk a celá moja mega zbierka potrebuje jednoznačne zoštíhliť, zorganizovať a zjednodušiť. Zostáva mi už len nájsť spôsob ako to urobiť čo najefektívnejšie a nezblázniť sa pri tom 🙂

12. Začať na blogu seriál rozhovorov s inšpiratívnymi ženami.

Toto mi vŕtalo hlavou dlho predtým, ako som vôbec opäť začala blogovať, a som rada, že sa mi v hlave i v mojom bullet journal konečne vykryštalizovalo niekoľko konceptov a nápadov, na ktorých teraz môžem začať stavať. Sledovanie a spoznávanie inšpiratívnych žien je pre mňa jednou z najúžasnejších vecí na blogovaní, a o všetku túto úžasnú inšpiráciu by som sa veľmi rada podelila aj s vami.

13. Zadefinovať si misiu pre svoj blog a biznis a vytvoriť si plán, ktorým by sa oba mali uberať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.
14. Napísať krátku, informatívnu a inšpiratívnu e-knihu.
15. Vytvoriť si dennú cvičebnú rutinu, ktorú môžem dodržiavať pred aj po pôrode.

Tú predpôrodnú rutinu už mám zvládnutú – cvičím každý jeden deň, a cítim sa fantasticky i v siedmom mesiaci. Vďaka tomu sa mi podarilo vyhnúť mnohým nepríjemným sprievodným znakom tehotenstva (bolesti chrbta, nadmerné priberanie či problémy s trávením). Už teraz však viem, že popôrodný návrat k cvičeniu bude pre mňa oveľa väčšou a komplikovanejšou výzvou. Ja som sa však výziev nikdy nebála, a tak verím, že aj túto zvládnem, keď nastane  ten správny čas.

16. Naučiť sa kresliť s obojstrannými fixkami.

Do týchto fixiek som v nestráženej chvíli (momentálne nakopnutá jednou prehnane optimistickou múzou) investovala dosť veľa peňazí, a s hanbou musím uznať, že zatiaľ som ich využila len veľmi, veľmi sporadicky. Najvyšší čas niečo s tým urobiť – možno práve to by sa mohlo stať mojím novým kreatívnym hobby (viď vyššie).

17. Publikovať na Instagrame denne aspoň jednu fotku.

Môj telefón je plný momentiek z mojich ciest, kreatívnych či kulinárskych dobrodružstiev. V ich zdieľaní však už nie som až taká dobrá. Jedným z dôvodov môže byť fakt, že sa na svet nechcem pozerať len cez obrazovku telefónu. Ale zároveň viem, že Instagram je pre mňa jedným z najväčších zdrojov inšpirácie a krásy v každodennom živote, a chcela by som sa na ňom sama oveľa viac podieľať.

18. Zdvojnásobiť moju návštevnosť blogu.

Keďže do písania každého jedného článku vkladám veľmi veľa času a energie, logicky by som chcela, aby sa výsledky mojej práce dostali k čo najväčšiemu počtu čitateľov.

19. Nanovo dekorovať  našu kuchyňu.

Kuchyňa je moje druhé najobľúbenejšie miesto v našom byte (hneď po posteli 😀 ), ale v poslednej dobe mám stále pocit, že jej niečo chýba. Lepšie farebné ladenie, zopár obrázkov na stenách, nové doplnky či poriadny upratovací záťah…pravdepodobne všetko toto! Na Pintereste už si nejaký čas zbieram inšpiratívne fotky a čas na materskej by som chcela využiť na to, aby som aspoň časť z tých inšpirácií previedla do života.

20. Poctivo si viesť čitateľský zápisník.

Lebo je úžasné môcť sa raz za čas obzrieť a pripomenúť si všetky skvelé knihy, ktoré som prečítala.

21. Pripraviť pre blog pravidelný, zaujímavý  a inšpiratívny newsletter.

Lebo bez toho sa nedá.

22. Vyrobiť,  skompletizovať a používať môj šanon s receptami.

Momentálne mám tie šanony dva, naplnené na prasknutie a absolútne nezorganizované. Trošku triedenia, lepšie rozdelenie kategórií a tiež zoštíhlenie by mojej zbierke receptov rozhodne veľmi prospelo!

23. Založiť si ďalší sporiaci účet a každý mesiac naň posielať peniaze.

Najlepšou motiváciou bude, že už teraz presne viem, na splnenie akého veľkého sna tie peniaze budem šetriť!

24. Vymyslieť plán oslavy nášho prvého výročia manželstva.

Prvý apríl tu bude čo nevidieť 🙂 Len tá bavlnená téma mi trošku robí starosti – nad tým budem musieť naozaj dobre popremýšľať!

25. Absolvovať tehotenské fotenie s Katkou.

Katkine fotky (a jej prácu a pohľad na svet vo všeobecnosti) obdivujem už dlhú dobu a neskutočne sa teším, že práve ona nám urobí naše tehotenské fotenie. Nádherné fotky sú zaručené 🙂

26. Vytvoriť si konzistentnú dennú a týždennú plánovaciu rutinu.

Lebo bez poriadneho plánu si nemôžem splniť žiadny cieľ!

27. Nakúpiť pre bábätko niekoľko rovnakých fotoalbumov a začať mu tvoriť albumy spomienok.

Dúfam, že v tomto prípade budem trošku menej darebná, než zvyknem byť pri mojich vlastných fotkách 🙂

28. Naučiť sa piecť domáci kváskový chlieb.

Tomu od maminy sa pravdepodobne nevyrovná, ale za pokus to rozhodne stojí.

29. Osláviť prvé Vianoce ako manželia a vytvoriť si svoje vlastné tradície.
30. Urobiť si inšpiratívny päťročný plán pre svoj život, biznis a blog.

Lebo som rodený plánovač a vytvárač zoznamov, bez ktorých by som bola úplne stratená. A tiež preto, že by som svojmu životu chcela dať trošku iný, lepšie zadefinovaný smer, a bez poriadneho plánu to nepôjde.

31. Za každý splnený cieľ si odložiť 5 €, a potom si za to kúpiť niečo špeciálne, čo mi urobí radosť.

Uff, tak to vyzerá na poriadnu dávku roboty, ale ja sa už teraz teším, ako tie položky jednu po druhej začnem odškrtávať 🙂 Kto z vás do toho ide so mnou?

Ilustračný obrázok

Write A Comment